SK Minyak Beku, 83030 Minyak Beku, Batu Pahat, Johor. Powered by Blogger.
RSS

Layan Jer..

Rancangan Pengajaran Harian Prasekolah


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 

Tarikh / Hari    :  16/10/2012 (Selasa)                          Masa                : 8.30 – 9.10 pagi
Kelas               :  Prasekolah Permata Hati                  Bil. Pelajar       : 25 orang  
Mata pelajaran : Tunjang Sains dan Teknologi                                  
Tajuk ( Tema)  : Alam Bahan                                     Subtema          : Makanan
Objektif           : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :                                    
                          1) Menamakan makanan yang ditunjukkan guru                                                                                 
                          2) Mengenalpasti jenis-jenis makanan mengikut rasa masam, manis, masin dan   pahit
Pengetahuan Sedia Ada  : Murid- murid mengenali beberapa jenis makanan yang biasa

Bahan              : kertas manila kad, gambar kecil, kuih, buah cermai, telur masin, kopi dan
 lain-lain
                            
Nilai                : Kesyukuran,  bekerjasama, kebersihan, baik hati

Standard Kandungan              : ST 2.3 Membanding dan mengelaskan objek.

Standard Pembelajaran           : ST 2.3.5 Mengasingkan makanan mengikut rasa ( manis, masam, masin dan pahit).

Standard Pembelajaran yang disepadukan : (BM 2.1.3)  Berbual menggunakan ayat yang
                                                                                          mudah dengan sebutan yang betul.
                                                                      (PM 10.1.1) Bersedia menunggu giliran



Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Permulaan /
Mencungkil Idea
(5 minit )

Guru bersoal jawab dengan murid.


1. Guru menunjukkan   beberapa jenis makanan.


2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang rasa makanan-makanan.
  




1. Murid menyebut makanan yang ditunjukkan guru.

2. Murid meneka rasa makanan tersebut berdasarkan pengalaman lepas.



KB:menghubung-kait pengalaman

BCB:Berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan / persekitaran murid

BBM: kuih, buah cermai, telur masin, kopi, dan lain-lain

Perkemba-ngan

Langkah 1
(10 minit)

Merasa makanan.


1. Guru meminta murid merasa makanan yang ditunjukkan.

2. Guru meminta murid menyatakan rasa setiap makanan.


1. Murid menyatakan rasa setiap makanan. Cth : kuih-manis, telur masin-masin, kopi-pahit

Kosa  Kata : manis, masam, masin, pahit

Langkah 2
(15 minit)

Menampal gambar

1.Guru berikan setiap kumpulan kertas manila yang mengandungi perkataan manis, masam, masin dan pahit.

2. Guru menyediakan gambar kecil pelbagai jenis makanan


1. Murid menampal gambar mengikut rasa pada kertas manila kad.


Nilai :
bekerjasama

Langkah 3
(5 minit)

Menyebut kembali nama makanan mengikut rasa

Guru meminta murid menyatakan semula nama makanan mengikut rasa.


Murid menyatakan semula makanan mengikut rasa

KB:
Menghubungkaitkan menjana idea

BCB: Memproses maklumat menjana idea

BBM:Lembaran kerja papan tulis

Penutup
(5 minit)
Rumusan / nilai murni daripada tajuk hari ini/ membuat laporan

Guru meminta murid menyatakan nilai murni berdasarkan pelajaran

Guru meminta murid merasa makanan ibu di rumah apabila pulang
Murid menyatakan nilai murni dengan bimbingan guru.

Murid dikehendaki melaporkan rasa makanan ibu pada keesokan hari
Strategi/Kaedah :
Lisan


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 comments:

Post a Comment