Layan Jer..
Jom Nyanyi
00:52 |
Read User's Comments(2)
Rancangan Pengajaran Prasekolah
00:47 |
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh / Hari : 31/10/2012 (Rabu) Masa :
8.30 – 9.00 pagi
Kelas : Prasekolah
Permata Hati Bil. Pelajar : 18 orang
Mata
pelajaran
: Tunjang Fizikal dan Estetika
Tajuk ( Tema) : Bumi dan Angkasa Lepas
Objektif : Pada
akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : 1) Membuat kolaj roket dengan menggunakan tisu
yang digentel kecil dan menampalnya di lembaran kerja yang mengandungi gambar
roket.
2) Menyebut
nama roket.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui kenderaan ke
angkasa lepas iaitu roket.
Bahan : lembaran kerja gambar roket,
tisu, gam, kad gambar roket, gambar
angkasawan , kolaj yang telah siap
Nilai : bekerjasama, bertanggungjawab, tekun,
mendengar arahan
Standard Pembelajaran : i) (KTI 1.1.4) Memanipulasi bahan secara kreatif untuk
penghasilan karya dengan bimbingan.
ii) (KTI 1.3.4) Menceritakan dan
mempamerkan hasil kerja sendiri.
Standard Pembelajaran yang disepadukan : (BM 2.1.3)
Berbual menggunakan ayat yang
mudah dengan sebutan yang betul.
(PM 10.1.1) Bersedia menunggu giliran
KBKK : menjana idea, mengingati, merekacipta
Penilaian PnP : Hasil
kerja murid
Langkah / Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan /
Mencung-kil Idea
(5
minit )
|
Guru
bersoal jawab dengan murid.
|
1. Guru
menunjukkan gambar roket kepada murid
2. Guru meminta murid mengeja perkataan roket secara individu dan
berkumpulan.
3. bersoal jawab dengan murid tentang roket dan mengaitkan dengan
aktiviti yang akan dijalankan pada hari ini.
|
Murid
menyebut nama roket ditunjukkan guru.
Murid
mengeja dan membunyikan perkataan mudah.
Murid menjawab
soalan guru mengikut pengetahuan mereka dengan bersopan.
|
KB:menghubung-kait
pengalaman
BCB:Berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan /
persekitaran murid
BBM: kad bergambar
|
Perkemba-ngan
Langkah
1
(5
minit)
|
Contoh
aktiviti
Memperkenalkan
bahan
|
1. Guru
menunjukkan contoh kolaj roket yang telah siap kepada murid
2. Guru
menunjukkan bahan-bahan dan menerangkan cara untuk membuat kolaj
|
Murid
mendapat gambaran awal aktiviti yang akan dijalankan oleh mereka.
|
BBM : Contoh kolaj , lembaran kerja, gam, tisu
Nilai : memberi perhatian, mengingat dan memahami
|
Langkah
2
(15
minit)
|
Aktiviti
kolaj
|
1.Guru meminta
setiap murid mengambil bahan.
2. Guru
memantau dan membantu murid semasa aktiviti kolaj dijalankan.
|
Murid berkongsi
bahan yang diberikan guru.
Murid
melaksanakan aktiviti dengan bimbingan guru
|
Nilai :
Bekerjasama
KB :
Menjana
idea
|
Penutup
(5
minit)
|
Memberi
penghargaan terhadap hasil kerja
|
Guru
meminta murid berkumpul dan menunjukkan hasil kerja yang dihasilkan
Guru memberi
pujian pada murid
|
Murid berkumpul
dan menunjukkan hasil kerja kepada guru dan rakan.
|
Strategi/Kaedah
:
Lisan
|
Cerita Kanak-Kanak
19:24 |
Tajuk : Pengembala Yang Nakal
Di dalam sebuah kampung , tinggal seorang budak yang nakal. Namanya ialah KUDIN. Kudin bekerja sebagai penggembala di sebuah ladang biri-biri. Kerja Kudin ialah membawa sekawan biri-biri untuk meragut rumput pada setiap pagi.Dia akan menunggu biri-biri itu meragut rumput sehingga petang.Setelah petang, dia akan membawa biri-biri pulang ke kandangnya.
Pada suatu hari, Kudin membawa biri-biri itu meragut rumput di pinggir sebuah hutan. Sementara menunggu biri-biri itu meragut rumput, Kudin berasa sungguh bosan. Tiba-tiba dia mendapat satu akal. ”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!” . ”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!” . Jeritan Kudin itu didengari beberapa orang pekerja di kawasan itu. Mereka bergegas ke tempat di mana biri-biri sedang meragut rumput.
Apabila sampai di sana mereka melihat Kudin sedang tertawa. “ Kah! Kah! Kah! Kamu semua sudah tertipu. Mana ada serigala di kawasan ini.,” kata Kudin sambil tertawa. Dia berasa gembira kerana dapat mempermain-mainkan orang lain. “Cis, kamu mempermain-mainkan kami!” kata salah seorang pekerja itu dengan marah. ”Budak ini memang nakal,”kata seorang pekerja yang lain.
Pada suatu hari, Kudin membawa biri-biri itu meragut rumput di pinggir sebuah hutan. Sementara menunggu biri-biri itu meragut rumput, Kudin berasa sungguh bosan. Tiba-tiba dia mendapat satu akal. ”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!” . ”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!” . Jeritan Kudin itu didengari beberapa orang pekerja di kawasan itu. Mereka bergegas ke tempat di mana biri-biri sedang meragut rumput.
Apabila sampai di sana mereka melihat Kudin sedang tertawa. “ Kah! Kah! Kah! Kamu semua sudah tertipu. Mana ada serigala di kawasan ini.,” kata Kudin sambil tertawa. Dia berasa gembira kerana dapat mempermain-mainkan orang lain. “Cis, kamu mempermain-mainkan kami!” kata salah seorang pekerja itu dengan marah. ”Budak ini memang nakal,”kata seorang pekerja yang lain.
Tidak lama kemudian, seekor serigala tiba-tiba muncul dari arah hutan. Serigala itu terus menyerang biri- biri. Kudin berasa terkejut lalu dia menjerit minta tolong.
”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!”
”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!”
Namun begitu, jeritan Kudin tidak di endahkan oleh pekerja-pekerja di situ. Mereka menyangka Kudin hanya bergurau. Mereka tidak mahu ditipu oleh budak yang nakal itu lagi. Disebabkan tiada orang datang menolongnya, beberapa ekor biri-biri yang dijaga oleh Kudin telah dibaham oleh serigala. Kudin menyesal kerana selalu mempermain-mainkan orang. Akibatnya dia sendiri yang rugi.
”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!”
”Tolong! Tolong! Serigala menyerang biri-biri!”
Namun begitu, jeritan Kudin tidak di endahkan oleh pekerja-pekerja di situ. Mereka menyangka Kudin hanya bergurau. Mereka tidak mahu ditipu oleh budak yang nakal itu lagi. Disebabkan tiada orang datang menolongnya, beberapa ekor biri-biri yang dijaga oleh Kudin telah dibaham oleh serigala. Kudin menyesal kerana selalu mempermain-mainkan orang. Akibatnya dia sendiri yang rugi.
Subscribe to:
Posts (Atom)